Kompass Ocean Pilot Rose Gold Silver Black är ett marininspirerat sportur med en mer “stealth”-betonad look, där svart möter varma roséguldsdetaljer. Den svarta bezeln med tydliga 10–50-markeringar ramar in en vågmönstrad svart urtavla som ger djup och struktur utan att störa läsbarheten. Upphöjda index med lysmassa och kraftiga, fasetterade visare gör att tiden syns tydligt i alla lägen, och roséguldfärgade accenter i visare, index och kronor adderar en lyxigare kontrast. Datumfönstret vid kl. 6 håller tavlan symmetrisk och ren, medan den mjuka svarta gummiremmen ger en följsam, sportig bärkänsla som passar både vardag och resa.
Varför vi älskar den: den svarta “ocean”-tavlan med vågmönster tillsammans med roséguldsdetaljerna skapar en perfekt balans mellan robust dykarkänsla och dressad edge - en självklar statement-klocka som funkar lika bra till t-shirt som till skjorta.
Kompass Stockholm kombinerar svensk design och höga krav på kvalitet i varje klocka. Våra klockor är stilrena, pålitliga och passar alla tillfällen. Oavsett om du är på jobbet, ute på äventyr eller på en fin middag, har vi en klocka som passar just dig.
De använder endast de finaste materialen, inklusive rostfritt stål och äkta läder, för att säkerställa att varje klocka inte bara är vacker utan också hållbar och tillförlitlig.
Datumvisning
Klockan är utrustad med datumvisning - en funktion du kommer att älska.
Ett års garanti
Klockan levereras med ett års garanti.
Originalbox
Klockan levereras i en snygg originalbox.
Information
Tillverkare: Kompass Stockholm
Serie: Ocean Pilot
Armband: Gummi
Urverk: Quartz
Urets diameter: 42 mm
Tjocklek: 12 mm
Vikt: 68 g
Vattenskydd: 30 meter
Garanti: 12 månader
Om klockan: Datumvisning, Fluorescerande index och visare